Beli Dvor
Beli dvor: Dedinjska Rezidencija
Beli dvor se nalazi na Dedinju i deo je prostranog dvorskog kompleksa koji se prostire na 135 hektara. Dizajnirao ga je arhitekta Aleksandar Đorđević, a izgradnja je završena 1936. godine. Nakon Drugog svetskog rata, dvor je renoviran i danas se koristi, između ostalog, i u rezidencijalne svrhe.
Istorija Belog dvora
Kralj Aleksandar I započeo je gradnju Belog dvora 1936. godine, koristeći sredstva iz sopstvenog budžeta. Nažalost, nije doživeo da vidi završetak radova, jer je objekat dovršen pod nadzorom kneza Pavla, strastvenog ljubitelja umetnosti. Knez Pavle je dvor opremio vrednim umetničkim delima, koja i danas krase njegove zidove. Nakon Drugog svetskog rata, Beli dvor je služio kao reprezentativni prostor za prijeme i svečanosti, uključujući posete inostranih državnika. Tokom mandata Slobodana Miloševića, dvor je bio središte političkih aktivnosti. Danas, Beli dvor koristi princ Aleksandar II i njegova porodica, ali je u vlasništvu države.
Umjetnička Zbirka i Enterijer
Beli dvor je dom mnogih vrednih umetničkih dela. Među njima se nalaze slike velikih majstora poput Nikole Pusena, Jana Brojgela i Paola Veronezea. Veliki i Mali salon uređeni su u stilu Luja XV, odražavajući luksuz i eleganciju tog perioda. U dvorskoj biblioteci čuva se impresivna zbirka od 35.000 knjiga, koja dodatno obogaćuje kulturni značaj ovog zdanja.
Radno Vreme, Posete i Cene Ulaznica
Radno vreme: Svakog radnog dana od 9h do 20h.
Cena ulaznice: 650 RSD.
Turistička organizacija Beograda organizuje grupne posete svake srede, koje uključuju autobuski prevoz. Broj posetilaca je ograničen na pedeset.
Kako Doći do Belog Dvora?
Beli dvor se nalazi na oko petnaest minuta vožnje od centra Beograda, u blizini Ambasade Sjedinjenih Američkih Država. Možete ga pronaći u ulici Mihaila Avramovića.
Autobuske linije: 38A, 42
Dodatne Informacije
Posetioci moraju poštovati sledeća pravila tokom obilaska Belog dvora:
Prethodna prijava je obavezna za sve posetioce.
Nošenje rančeva, hrane i pića nije dozvoljeno.
Pušenje je strogo zabranjeno.
Dodirivanje izloženih predmeta nije dozvoljeno.
Mobilni telefoni moraju biti isključeni tokom posete.
Poseta Belom dvoru pruža jedinstvenu priliku da se doživi deo bogate istorije i kulture Srbije, uz uživanje u umetničkim blagom koje dvor čuva.
Grad
-
Beograd