Uvac: Prirodna Čarolija
Uvac, mesto gde se priroda isklesala na najčarobniji način, spoj je nestvarnih meandara i kristalno čistih voda koje stvaraju spektakl boja i oblika. Ovaj specijalni rezervat prirode pruža posetiocima priliku da zaborave na svakodnevne brige i prepuste se zvucima netaknute prirode.
Pre nego što je postao simbol prirodnih čuda, Uvac je bio samo ime reke koja krasi Zlatibor i Zlatar. Reka Uvac predstavlja prirodnu granicu između Srbije i Bosne i Hercegovine, izvire na jugoistočnim obroncima planine Jadovnik, i protiče kroz prelepi kanjon pre nego što se ulije u Lim.
Meandri Uvca: Prirodni Lavirint u Krečnjaku
Meandri reke Uvac, prirodne vijuge koje reka pravi probijajući se kroz krečnjačke stene, stvaraju prizore koji oduzimaju dah. Na nekim mestima, meandri skreću pod uglom od 270 stepeni, stvarajući lavirint koji izgleda kao delo najstrpljivijeg umetnika – same prirode.
Specijalni rezervat prirode Uvac prostire se na teritoriji opština Nova Varoš i Sjenica, zauzimajući površinu od 7.543 hektara. Rezervat se nalazi na nadmorskoj visini od 760 do 1.322 metra, i obuhvata ne samo reku Uvac i njene meandre, već i tri veštačka jezera: Uvačko, Zlatarsko i Radoinjsko jezero, nastala izgradnjom brana za hidroelektrane.
Manastiri i Nasleđe Uvca
Nepristupačan kanjon reke Uvac kroz vekove je pružao zaštitu i utočište, zbog čega su u ovoj oblasti izgrađeni brojni manastiri, od kojih su najpoznatiji manastir Uvac i manastir Dubrava. Jedan od najpoznatijih manastira, opevan u narodnoj pesmi "Miloš u Latinima", bio je manastir Janja, za koji se veruje da je na njegovom mestu danas manastir Uvac.
Zaštićeni Raj za Retke Vrste
Uvac je stekao status specijalnog rezervata prirode zbog jedinstvenih biljnih i životinjskih vrsta. Najpoznatija među njima je beloglavi sup, simbol rezervata, koji je pre nekoliko decenija bio pred izumiranjem u Srbiji. Danas, zahvaljujući naporima za očuvanje, u ovom području obitava oko 300 jedinki beloglavog supa.
Pored beloglavog supa, u klisuri Uvca možete videti i druge retke vrste, kao što su suri orao, planinski puzgavac, buljina, vodomar, kao i veliki broj slepih miševa i vidri, vrste koja se nalazi na Evropskoj crvenoj listi. Rezervat je prekriven šumama omorike i breze, a na livadama raste preko 50 vrsta lekovitih biljaka.
Pećinski Sistem Uvca: Skriveno Blago Prirode
Jedna od posebnih atrakcija rezervata je najveći kompleks pećina u Srbiji, dug preko 6.000 metara. Ovaj pećinski sistem se sastoji od kanala na više nivoa, ukrašenih pećinskim dekoracijama, sifonima i dvoranama. Najpoznatije pećine su Ušačka, Tubića i Ledena pećina, sa prelepim ukrasima u obliku draperija i salivama koje dostižu dužinu do deset metara.
Kako Posetiti Uvac
Najbolje vreme za posetu Uvcu je nakon maja, kada priroda zablista u punom sjaju. Preporučuje se unapred dogovoriti sa lokalnom turističkom organizacijom za obilazak sa vodičem, što je jedini način da se u potpunosti doživi lepota rezervata. U pratnji čuvarske službe, možete uživati u vožnji čamcem kroz meandre, posetiti pećine i istraživati netaknute predjele.
Za one koji žele da ostanu duže, smeštaj možete pronaći u privatnim kućama u okolnim selima ili se odlučiti za kampovanje pod zvezdama.
Kada Ste Ovde, Ne Propustite...
...da posetite Zlatibor, jednu od najlepših planina Srbije, poznatu po idiličnim pejzažima, dobrom noćnom životu i tradicionalnoj kuhinji. Takođe, ne propustite da obiđete staro selo Sirogojno, Mokru Goru i Šargansku osmicu.
Ako posetite Zlatibor u julu, uživajte u Zlatiborskom saboru trubača, ili u januaru, prisustvujte Kustendorfu, festivalu filma i muzike u Mokroj Gori. Ljubitelji dobrog mesa ne smeju propustiti „Pršutijadu“ u selu Mačkat sredinom januara.