Đavolja Varoš: Prirodno čudo Srbije

Đavolja varoš, sa svojim visokim zemljanim kulama koje legenda naziva okamenjenim svatovima, bila je kandidat za jedno od sedam novih svetskih čuda prirode. Bilo da su to svatovi koje je đavo poslao da venčaju brata i sestru, ili ljudi koje je veštica okamenila zbog neispunjenih obećanja, ove impozantne zemljane formacije na planini Radan na jugu Srbije neće vas ostaviti ravnodušnim.

Kao izuzetno redak prirodni fenomen, Đavolja varoš je privukla pažnju širom sveta. Nalazi se u blizini Kuršumlije i sastoji se od više od 200 zemljanih figura, visokih od 2 do 15 metara i širokih do 3 metra, sa kamenim kapama na vrhovima.

Ovaj neobični lokalitet pripada selu Đake, koje nosi ime prema albanskoj reči “gjak” što znači krv, i nalazi se na nadmorskoj visini između 660 i 700 metara. Sam naziv Đavolja varoš već izaziva osećaj jeze, a mesto je podeljeno na dve jaruge podjednako zloslutnih imena – Đavolja i Paklena.

U blizini se nalaze i izvori Žito vrela i Đavolja voda, poznati po svojoj izrazitoj kiselosti i narodnim pričama o čudotvornim svojstvima. Do samih kula vodi uređena pešačka staza, a sa obližnjih vidikovaca pruža se predivan pogled na okolinu.

Đavolja Varoš: Mesto gde priroda i legende žive
Đavolja varoš se sastoji od dva retka prirodna fenomena: zemljane figure koje formiraju specifične reljefne oblike, i dva izvora izrazito kisele vode bogate mineralima.

Iako postoje slični fenomeni u svetu, Đavolja varoš se ističe po svojoj visini i broju formacija. Upravo zbog te jedinstvenosti, bila je u najužem izboru za sedam novih svetskih čuda prirode. Iako nije ušla na finalnu listu, danas privlači veliki broj turista koji traže avanturu i jedinstveno iskustvo.

Tokom vekova, narod je stvorio mnoge legende o ovom mestu. Prema jednoj, Đavolja varoš je skup okamenjenih svatova koje je đavo poslao da venčaju sestru i brata, a Bog ih je za kaznu okamenio. Druga legenda govori o veštici koja je ispunjavala želje ljudima, ali samo ako su ispunili svoja obećanja prema njoj – ove kamene kupe su oni koji su prekršili svoja obećanja.

Nauka, međutim, objašnjava da je Đavolja varoš rezultat erozije zemljišta koje je veoma rastresito, ali čvrsto. Uništavanje šuma otvorilo je put razornom dejstvu vode, a vetar, kiša i sunce učinili su ostalo. Ipak, čak i naučnici priznaju da su oblici nekih kupa i težina kamenih kapa na njihovim vrhovima "čudesni".

Bez obzira koja vam verzija priče više odgovara, Đavolja varoš je mesto koje morate posetiti.

Danju ove grandiozne i pomalo preteće kule, a noću mistično osvetljene, ostavljaju snažan utisak koji ćete pamtiti zauvek. Ako usput popijete vodu sa nekog od izvora, legenda kaže da ćete se sigurno vratiti.

Kako stići do Đavolje Varoši?
Ako dolazite automobilom, do Đavolje varoši možete doći tako što sa puta Niš – Priština skrenete na osamdesetom kilometru (8 km posle skretanja za Prolom Banju) levo, prema Dobrom Dolu. Nakon 6 km vožnje, u selu Žebice ponovo skrenite levo i nakon 3 km novog asfaltnog puta stižete do ovog neobičnog spomenika prirode.

Đavolja varoš je udaljena 288 km od Beograda i 89 km od Niša. Na 10 km od Đavolje varoši nalazi se Kuršumlija, do koje saobraćaju redovni autobusi iz svih većih gradova. Iz Kuršumlije, preporučujemo taksi prevoz do Đavolje varoši.

Za one sklone šetnji i planinarenju, do Đavolje varoši možete doći peške iz Prolom banje, “stazom zdravlja”, preko Prolomske planine, u dužini od 9 kilometara, za oko dva i po sata hoda.

Kada ste već ovde, ne propustite...
...da se posle obilaska Đavolje varoši opustite u jednoj od tri obližnje banje – Prolom banji, Lukovskoj banji ili Kuršumlijskoj banji. Sve tri su poznate po prirodnim lepotama i lekovitim svojstvima, idealnim za odmor, rekreaciju i lečenje.

Pošalji izvještaj o listi

Ovo je privatno i neće se deliti s vlasnikom.

Your report sucessfully send

Sastanci

U blizini

Nisu pronađeni oglasi u blizini

 

 / 

Prijavite se

Pošalji poruku

Moji favoriti

Obrazac za prijavu

Preuzmite Oglas

Podeli