Danas, kao moderan turistički centar sa muzejima i istorijskim lokacijama koje se nalaze na evropskim listama nezaobilaznih mesta, srpski grad Niš je od svog osnivanja bio kapija koja povezuje Istok i Zapad. Čak i danas, vožnja putem kroz Niš predstavlja najkraći put za dolazak sa evropskog kontinenta do Bliskog istoka, ili do gradova poput Sofije i Istanbula iz Beča, Budimpešte ili Praga.
Ovaj put je još od srednjeg veka poznat kao “Carigradski drum”. U svojoj bogatoj istoriji, Niš je čak bio rodno mesto jednog velikog cara.
Oduvek je u Nišu postojalo nešto magično. Egzotični i mistični Istok i suzdržani, ali elegantni Zapad nigde se nisu tako dobro spojili kao ovde.
Tokom dana možete posetiti brojne muzeje i lokacije od velikog istorijskog značaja, kao što su arheološko nalazište Medijana (ostaci luksuznog rimskog naselja), Niška tvrđava (najbolje očuvana osmanska tvrđava u ovom delu Balkana) ili Ćele-kula (jedinstvena struktura izgrađena po nalogu osmanskog Huršid paše od lobanja srpskih vojnika poginulih u Bici na Čegru tokom Prvog srpskog ustanka). A noću, možete uživati u muzici na Nišville džez festivalu ili gledati filmove na festivalu “Filmski susreti”.
Ime ovom starom gradu dali su Kelti, nazvavši ga po reci Nišavi koja kroz njega i dalje protiče. U njihovom jeziku, naziv je bio Navissos – Vila na reci.
Prema jednoj od legendi o osnivanju Niša, grad je izgrađen “u vremenu pre istorije” od kamenja donetog sa obližnje Humske čuke. Ipak, najveličanstveniji period u istoriji grada bio je rimski period.
Tada je Niš bio značajan kulturni, ekonomski i vojni centar, i rodno mesto cara Konstantina Velikog, koji je proglasio versku toleranciju širom Rimskog carstva i bio prvi vladar Rima koji se preobratio u hrišćanstvo.
Svi koji su zainteresovani za istoriju i antički Rim trebalo bi da posete ostatke Konstantinove palate u Medijani i ožive vreme njene slave.
Savremeni Niš je značajan centar u Srbiji. Sa populacijom od više od 250.000 ljudi, treći je po veličini grad u zemlji.
Pored brojnih istorijskih lokacija, ne bi trebalo da propustite šetnju glavnom gradskom ulicom, niti uživanje u srpskoj kuhinji u nekoj od poznatih niških kafana.
Pripremite se za širok spektar ukusa, sjajan roštilj i obilne porcije hrane sa puno mesa i začina, ali nikako ne propustite lokalni burek, specijalitet koji ima i svoj festival – “Dani bureka” – koji se održava svakog septembra u Nišu.
Niška Banja nalazi se samo 10 km od grada, a Sićevačka klisura takođe je u blizini.
Dok ste u gradu, lako možete organizovati izlet u prirodno okruženje, opustiti se sa prijateljima i uživati u lepoti okoline. Ako ne želite sami da organizujete izlet, neke od lokalnih turističkih agencija će to rado učiniti za vas.
Kako stići u grad Konstantina Velikog? Niš se nalazi na raskrsnici puteva. Nalazi se na evropskoj ruti E-75 koja dolazi iz Mađarske i grana se u dva pravca: ka jugu prema Makedoniji i Grčkoj (E-80) i ka zapadu kroz dolinu Nišave, prema Bugarskoj, Turskoj i dalje prema Bliskom istoku. U Nišu se putevi razdvajaju ka severozapadu i jugozapadu zemlje.
Avionom, preko aerodroma u Podgorici sa “Montenegro airlines” možete stići do svih velikih evropskih destinacija: Frankfurt, Moskva, Diseldorf, Rim, Beč, Cirih, London i Pariz.
Niš je takođe dobro povezan železnicom sa srpskim i evropskim destinacijama.
Svi regionalni i međunarodni autobusi dolaze i odlaze sa glavne autobuske stanice u blizini Niške tvrđave.
Kada ste već ovde, ne propustite… Šetnju kejom pored Nišave i kafu u debeloj hladovini Niške tvrđave.
Glavna ulica će vas odvesti do spomenika Stevanu Sremcu i Kalči, gde bi svakako trebalo da skrenete u kaldrmisanu ulicu “Kazandžijsko sokače” i osetite duh starog Niša.
Ne propustite priliku da razgovarate sa Nišlijama i iskusite toplinu i gostoprimstvo juga.